درباره مدرک RMP «متخصص مدیریت ریسک»

مدرک متخصص مدیریت ریسک

مدرک RMP مخفف Risk Management Professional یا « متخصص مدیریت ریسک » هست و نشان دهنده اینه که دارنده آن در زمینه مدیریت ریسک متخصص و حرفه ای هست. حوزه ریسک از اهمیت بالایی در مدیریت پروژه برخوردار است و شرکت های بسیاری سعی دارند تا پیش از پیش خود را در این زمینه تقویت کنند.

در ایران وقوع حوادث متعدد در صنایع مختلف خود گواه این نکته است که توجه لازم و کافی به این حوزه صورت نمی گیره و این موضوع باعث شده تا شرکت ها به تازگی به سمت این حوزه روی بیاورند.

در طی سالهای اخیر تعداد شرکتهایی که به سمت پیاده سازی مدیریت ریسک رفته اند بیشتر و بیشتر شده است. ولی غالبا این پیاده سازی موفقیت آمیز نبوده است که یکی از دلایل مهم آن عدم وجود متخصصان مناسب و کارآمد در این حوزه است. عموما برخی مشاوران با یک دانش اولیه و یا با اتکا بر نرم افزارها مدیریت ریسک سعی بر پیاده سازی مدیریت ریسک دارند. غافل از اینکه

 مدیریت ریسک باید به صورت یک فرهنگ در ارکان سازمان جاری شود و نرم افزار صرفا یک وسیله است که در قدم های بعدی شاید مورد استفاده قرار گیرد.

استاندارد مدیریت ریسک با تاکید بر گام های مدیریت ریسک سعی داره تا متخصصان بیشتری در این حوزه پرورش بده. دارندگان این مدرک با فرصتهای شغلی خوبی نیز مواجه می شوند.

به نظر من بهترین گام بعد از PMP اخذ مدرک RMP است زیرا کسب دانش ریسک در هر پروژه ای و برای هر جایگاهی در پروژه مهم است. بنابراین از لحاظ عمومیت فکر می کنم بعد از PMP بتوان RMP را انتخاب کرد. ضمن اینکه خب بازار کار خوبی هم دارد. کسب مدرک RMP این اطمینان را می دهند که دارنده آن دانش لازم در زمینه مدیریت ریسک را داراست و می تواند آن را در پروژه های خود به کار ببندد.

🔶تعداد متخصصان این حوزه در دنیا زیاد نیست برای همین از بازار خوبی برخوردار است. تعداد کل دارندگان RMP در دنیا 3675 که از این تعداد حدود ۵۷ نفر از ایران می باشند. این آمار تا اوایل امسال ۲۴ نفر بود که در سال جاری ۳۳ نفر به این آمار اضافه شده است.

 

✍️ چگونه برای این اخذ مدرک RMP آماده شویم؟

اولا توصیه من این است که ابتدا برای PMP اقدام کنید و بعد RMP . به این دلیل که، برای آمادگی جهت شرکت در آزمون RMP ، نه تنها حوزه ریسک بلکه باید سایر حوزه ها را مطالعه کنید. ریسک در همه حوزه ها اعم از زمان، محدوده،‌ هزینه و … نمود پیدا می کنه. بنابراین آزمون RMP صرفا متمرکز بر حوزه ریسک نیست.

📙 چه منابعی برای اخذ مدرک RMP مطالعه کنم؟

منبع آزمون RMP، کتاب PMBOK و استاندارد مدیریت ریسک موسسه PMI است. در دوره های RMP شرکت راهبران سیستم رستاک، یه مرور اجمالی بر PMBOK می شه و بعد استاندارد مدیریت ریسک بهمراه سایر منابعی که در شکل زیر نمایش داده شده پوشش داده میشه. عموما برای امتحان RMP نیازمند حضور در دوره آمادگی آزمون RMP به مدت ۴ روز هستید. پس از آن یه مقدار مطالعه می کنید و تست می زنید و سپس اگر نمره مناسبی در آزمونهای شبیه سازی شده کسب کردید می تونید برای شرکت در آزمون اقدام کنید. خوشبختانه این آزمون در حال حاضر آنلاین برگزار میشه و نیاز به سفر به خارج از کشور نیست.
نحوه ثبت نام در آزمون هم مشابه همان است که در پست درباره مدرک PMP گفتم. هزینه آزمون RMP بیشتر است و برای اعضا حدود ۵۲۰ دلار است.

منابع اصلی مورد استفاده در دوره جامع مدیریت ریسک حرفه ای RMP

منابع اصلی مورد استفاده در دوره جامع مدیریت ریسک حرفه ای RMP

 

تور جامع RMP

تور جامع RMP

 

آزمون آزمایشی RMP

آزمون آزمایشی RMP

مدیریت پروژه , , ,
مهندس روزبه کتب زاده

روزبه کتب زاده ، مدرس و مشاور در حوزه مدیریت پروژه و مدیریت پروژه‌های چابک (Agile)، تحلیل کسب و کار و مدیریت ریسک می‌باشد. او دارای تمامی مدارک اصلی موسسه PMI می‌باشد (PfMP, PgMP, PMP, ACP, RMP, SP, PBA).

نوشته‌های مرتبط