راهنمای نصب و استفاده از نرم افزار زوم (Zoom)

یکی از برنامه های کارآمد و پرطرفدار در بحث ویدیو کنفرانس نرم افزار زوم است که قابلیت ها و توانمندی های این برنامه به همه اثبات شده است، از این رو شرکت راهبران سیستم رستاک این برنامه را برای برگزاری دوره های آموزشی خود برگزیده است. این صفحه توضیحات لازم برای نصب و استفاده از این نرم افزار در کامپیوتر و گوشی های اندروید و اپل ارائه می دهد.

 

طریقه استفاده و نصب نرم افزار زوم در ویندوز، اندروید و آیفون

برنامه زوم چیست؟

طریقه استفاده و نصب نرم افزار Zoom ویندوز ، اندروید و آیفون

برنامه زوم یک ابزار کنفرانس ویدئویی مبتنی بر فضای ابری است که به شما امکان می دهد جلسات مجازی انفرادی یا تیمی را به راحتی برگزار کنید. این ابزار ارتباطی از راه دور، با داشتن ویژگی های قدرتمند صوتی و تصویری اعضای تیم از راه دور را به یکدیگر متصل می کند.

ویژگی های اصلی زوم عبارتند از:

  • چت تصویری HD
  • کنفرانس صوتی با استفاده از VoIP (پروتکل صوتی از طریق اینترنت)
  • پیام رسانی فوری
  • اشتراک گذاری صفحه و تخته سفید
  • میزبانی وبینارهای ویدیویی

آموزش طریقه نصب برنامه زوم در نسخه کامپیوتر و لپ تاپ

مرحله اول، برای شروع کار با نرم افزار زوم و ساخت اکانت zoom، باید به وب سایت  برنامه زوم بروید و بر روی دکمه “SIGN UP” که در گوشه بالا سمت راست صفحه است کلیک کنید.

 

 

آموزش ثبت نام در زوم

مرحله دوم، هنگام ایجاد یک حساب زوم، دو گزینه دارید. شما هم می توانید یکی از دو گزینه زیر را انتخاب کنید.

  • با استفاده از آدرس ایمیل کار خود یک حساب کاربری جدید ایجاد کنید.
  • با استفاده از Single Sign-On یا حساب Google یا Facebook خود وارد سیستم شوید.

اگر از زوم برای اهداف کاری استفاده می کنید، بهتر است با استفاده از آدرس ایمیل کار خود عضو این برنامه شوید.

مرحله سوم، زوم اکنون یک ایمیل تأیید به همراه لینک تأیید برای شما ارسال می کند. برای رفتن به بخش ثبت نام زوم و ورود به سیستم روی آن لینک کلیک کنید.

 

دانلود برنامه زوم برای لپ تاپ

 

مرحله چهارم، برای نصب برنامه زوم برای کامپیوتر و یا لپ تاپ، نسخه دسکتاپ مخصوص ویندوز را از وب سایت زوم دانلود کنید. توجه بفرمایید که با توجه به نوع ویندوزتان لازم است نسخه متناسب یعنی 32 بیتی و یا 64 بیتی را انتخاب بفرمایید.

ملحق شدن به یک کنفرانس ویدیویی در برنامه Zoom کامپیوتر

برای این کار دو روش وجود دارد.

در روش اول، که بهترین و سریعترین روش است، اگر لینک جلسه را دارید، کافی است روی آن کلیک کرده یا آن را در مرورگر وب خود وارد کنید تا به جلسه بپیوندید.

در روش دوم باید مراحل زیر را طی کنید.

مرحله اول، برنامه زوم را باز کرده و روی نماد “Join” کلیک کنید.

 

 آموزش نرم افزار Zoom meeting برای کامپیوتر

 

مرحله دوم،  شناسه جلسه را در کادر ارائه شده قرار دهید، نام خود را برای شرکت جلسه وارد کنید و بر روی دکمه “Join” کلیک کنید.

 

آموزش نرم افزار zoom

 

طریقه نصب و کار با نرم افزار زوم در موبایل

نسخه موبایل این برنامه در iPhone ، iPad و Android نسخه ساده شده ای از بستر آنلاین زوم را ارائه می دهد، و زبانه های اصلی در این برنامه عبارتند از: Meet & Chat, Meetings, Contacts, و Settings.

مرحله اول، برنامه Zoom iOS یا Android را از App / Play Store دانلود کنید.

مرحله دوم، با پیروی از دستورالعمل های روی صفحه که مشابه روند دسکتاپ است، وارد Zoom شوید.

شروع یک کنفرانس در برنامه زوم در موبایل

“Meet & Chat” زبانه های صفحه اصلی، گزینه های “Home” و “Chat” در نسخه دسکتاپ را ترکیب می کند. گزینه های اصلی در گزینه عبارتند از: New Meeting, Join, Schedule و Share Screen. در این بخش، تاریخ تماس و چت های اخیر را خواهید دید. برای مشاهده چت با هر مخاطبی یا پذیرفتن یک درخواست، کافی است روی این بخش ضربه بزنید. همچنین می توانید روی نماد ستاره در گوشه بالا سمت چپ ضربه بزنید تا موارد دلخواه خود ببینید یا نماد مداد گوشه بالا سمت راست را مشاهده کنید تا یک پیام جدید تهیه کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله اول، برنامه موبایل Zoom را باز کرده و وارد حساب خود شوید.

مرحله دوم، روی نماد “New Meeting” که به رنگ نارنجی است و در صفحه شما ظاهر می شود، ضربه بزنید.

مرحله سوم، تنظیمات جلسه را طبق تنظیمات مورد نظر خود ویرایش کنید (مانند خاموش کردن ویدیو برای شرکت کنندگان ، استفاده از شناسه جلسات شخصی و غیره).

پس از اتمام کار، روی دکمه آبی “Start A Meeting” ضربه بزنید.

 

برنامه زوم در موبایل

 

ملحق شدن به یک کنفرانس در برنامه Zoom در نسخه موبایل

“Meetings” مجموعه ای از رویدادهای آینده را نشان می دهد. همچنین می توانید یک تماس را شروع کنید، یک دعوت نامه ارسال کنید یا یک رویداد فعلی را در بالای صفحه ویرایش کنید. برای شروع هر یک از این گزینه ها بر روی این گزینه ضربه بزنید و پیام های ارائه شده را دنبال کنید. “Personal Meeting ID” شما کد منحصر به فرد شما برای شروع یک جلسه فردی است. برای مشاهده جزئیات آن یا حذف کامل آن روی یک جلسه ضربه بزنید. با روی اینکار همچنین می‌توانید گزینه اضافه کردن دعوت نامه ها و ارسال دعوت نامه به این مخاطبین از طریق ایمیل یا پیام متنی را پیدا کنید.

 

 کار با اپلیکیشن زوم*

 

 

 

بخش تنظیمات در نسخه موبایل برنامه زوم

در آخر به بخش “Settings” می پردازیم، در این بخش شما می توانید شماره تلفن، ایمیل، عکس پروفایل و یا سایر موارد دیگر را ادیت کنید، همچنین در این بخش می توانید تنظیمات مربوط به چت تصویری یا صوتی را بررسی کنید و در صورت نیاز آن ها را تغییر دهید، به عبارتی با استفاده از این بخش می توانید کلیه تنظیمات برنامه را تغییر داده یا مجددا تنظیم کنید، با این وجود پیشنهاد می شود در صورتی که اطلاعاتی از این بخش ندارید آن را دستکاری نکنید.

 

نحوه بی صدا کردن یا متوقف کردن ویدیو برنامه زوم در نسخه های کامپیوتر و موبایل

 

نحوه استفاده از نرم افزار Zoom meeting برای ویندوز

 

 

یک نکته مهم در زمان کنفرانس در زوم وجود دارد و آن این است که، مهمترین کنترل های زوم در نوار ابزار در پایین صفحه شما قرار دارند. آیا باید صدا خود را برای لحظاتی قطع کنید؟ فقط در گوشه پایین سمت چپ روی گزینه قطع صدا (Mute) کلیک کنید. در کنار آن، Stop Video را پیدا خواهید کرد که وب کم شما را خاموش می کند. اگر بر روی دکمه Chat کلیک کنید، چت متنی مربوط به جلسه را باز می شود، جایی که می توانید برای سایر شرکت کنندگان در جلسه پیام دهید.

نحوه Screen share در نرم افزار زوم در نسخه کامپیوتر و موبایل

 

 کار با اپلیکیشن زوم*

برای اینکار با کلیک روی Share Screen در نوار ابزار پایین شروع می کنید. از آنجا، منویی از انواع اشتراک گذاری هایی که می خواهید انجام دهید به شما ارائه می شود.

در زیر برگه Basic می توانید صفحه خود را به اشتراک بگذارید، یک برنامه خاص را به اشتراک بگذارید، صفحه iPhone یا iPad خود را به اشتراک بگذارید (در صورت تنظیم این گزینه) یا یک تخته سفید ایجاد  کنید. ایجاد یک جلسه تخته سفید به شما امکان می دهد تا در یادداشت ها و نقشه ها را به صورت مکتوب در جلسه داشته باشید. در زیر برگه Advanced ، می توانید مواردی مانند بخشی از صفحه نمایش خود یا “content from a second camera” را به اشتراک بگذارید. و در آخر، تب Files به شما امکان می دهد تا فایلها را از تعدادی سرویس ابری مانند Google Drive یا Dropbox به اشتراک بگذارید. پس از انتخاب خود، بر روی دکمه Share آبی کلیک کنید تا صفحه نمایش خود را به اشتراک بگذارید.