درباره مدرک PMP «متخصص مدیریت پروژه» – قسمت دوم

مدرک متخصص مدیریت پروژه

درباره مدرک PMP «متخصص مدیریت پروژه» در قسمت اول صحبت کردیم. درباره اهمیت و ارزش مدرک PMP و  جایگاه آن در ایران و جهان خواندید و اینکه مدرک PMP برای چه کسانی مناسب هست؟ و پیش نیاز اخذ این مدرک چی هست؟

 چگونه برای آزمون PMP آماده شویم؟

در قسمت قبل شرایط شرکت در آزمون را بررسی کردیم. حال اگر قصد شرکت در آزمون دارید و شرایطش رو هم دارید، باید بدونید برای آمادگی آزمون هم باید یه مسیری رو طی کنید.

استانداردترین، بهترین و مطمئن‌ترین مسیر، کسب آمادگی از طریق شرکت در کلاس‌های حضوری و یا آنلاین است. توصیه میکنم بجای دوره‌های پراکنده و مجزای از هم، برای یادگیری عمیق، متمرکز و هدفمند مفاهیم مدیریت پروژه بهمراه نکات مهم آزمون، در تور جامع اخذ مدرک PMP شرکت کنید. شرکت راهبران سیستم رستاک بعنوان شرکتی پیشرو در آموزش‌های حرفه‌ای مدیریت پروژه در ایران (با بیش از یک میلیون نفرساعت سابقه آموزش) تورهای جامع اخذ مدارک حرفه‌ای ازجمله PMP را با طراحی منحصر به فرد خود طراحی و ارائه میکنه که شامل موارد زیر هست:

تور جامع PMP

تور جامع PMP

🚩برنامه‌ریزی دقیق آموزشی و مطالعه از طریق سامانه آنلاین یادگیریرستاک من،

🚩فهم عمیق محتوای استاندارد PMBOK 7 ویرایش هفتم شامل 12 اصل مدیریت پروژه و 8 حوزه عملکردی مدیریت پروژه،

🚩بررسی وظایف مدیریت پروژه براساس سند “سرفصل‌های آزمون PMP” یا ECO 2021 بهمراه نکات کاربردی و آزمون،

🚩انواع تمرینات، کوییزها و تست‌های شبیه آزمون در طول دوره و به ازای هر جلسه در بستر سامانه آنلاین “رستاک من”،

🚩دسترسی آنلاین به تمامی محتوای جذاب آموزشی (جزوات، تمرینات، تستها و آزمونها) از طریق سامانه رستاک من به مدت 150 روز از ابتدای دوره،

🚩دسترسی به آزمون‌های آزمایشی آنلاین 4 سطحی (به روزرسانی مستمر براساس بازخورد آزمون دهندگان)،

🚩تکمیل فرم ثبت نام در سایت PMI

🚩تشکیل گروه تعاملی برای تبادل و همفکری مستمر با دانشجویان با بهره‌گیری از مربی دوره،

🚩همراهی شما تا لحظه آزمون از طریق تشکیل گروه کاری و تبادل نظر بین دانشجویان کلاس،

 

پس از اتمام دوره و یک دوره مطالعه کوتاه برای مرور مطالب دوره، قبل از اعزام برای آزمون تعدادی آزمون آزمایشی شبیه سازی شده را بعنوان “مانور قبل از جنگ اصلی” پشت سر میگذرونین تا هم میزان آمادگی شما را بسنجه و سطح‌ آمادگی‌تون را ارتقا بده. راجع به آزمونهای شبیه سازی شده یه نکته خیلی مهم وجود دارد. اینکه این آزمونها مطابق آخرین تغییرات آزمون و همچنین با توجه به فیدبکهایی که از شرکت کنندگان گرفته می شود، ‌سوالات به‌روزرسانی شود. خیلی وقتها موسسات جزوه را به روزرسانی می‌کنند ولی سوالات را خیر (بالاخره زحمت بالایی می‌طلبه). به هر حال این سوالات کمک به سزایی تو سنجش آمادگی شما می کند.

اگر نمرات شما بالای ۷۰٪ بود (البته ازمون استاندارد و به روز شده) اونوقت با اطمینان بالای ۹۹٪ شما در آزمون اصلی قبول می شوید (این درصد بر اساس عملکرد ما در موسسه راهبران سیستم رستاک و پایش مداوم شرکت کنندگان در طول دوره آماده سازی حاصل شده است).

🚩 البته راه دیگه هم هست اینکه خودتون بشینید و از منابع مختلف کمک بگیرید و آماده آزمون بشید. کار خیلی سختیه و راحت نیست ولی غیر ممکن هم نیست و افرادی رو می‌شناسم که از این طریق رفتند امتحان دادند و قبول شدند. ولی خب کار سختیه و همت بالایی بهمراه صرف زمان زیادی را می‌طلبه و البته از چند نفری که فیدبک گرفتم می‌گفتند که خیلی اذیت شدند. با توجه به مشغله و محدودیت زمانی، به نظر می رسه بهترین گزینه شرکت در کلاس هست.

 

چگونه در آزمون PMP ثبت نام کنیم؟

این مطلب برای سایر گواهینامه‌های PMI هم مصداق داره. اولاً اینکه آزمون در حال حاضر به دو صورت آنلاین و حضوری (در تست سنتر مخصوص آزمون) برگزار میشه که برای حضوری حتما باید به خارج از کشور سفر کنید و عموماً افراد دبی، استانبول و ایروان امتحان می‌دهند. البته با اوضاع فعلی طبیعتاً بهترین گزینه آزمون آنلاین هست که به دلیل تحریم‌های سیاسی باید فکری برای این موضوع کرد تا بتونیم از ایران آزمون بدیم که توضیحات بیشترش خارج از این مبحث است.

اول اینکه بهتره در سایت PMI عضو بشوید و هزینه عضویت هم حدود ۱۳۹ دلار هست. این باعث میشه که در امتحان PMP همین مبلغ را بعلاوه 10 دلار دیگر تخفیف بتونید بگیرید و کلی مزایای دیگه داره نظیر اینکه از منابعی که توی سایت PMI هست می‌تونید رایگان استفاده کنید. پرداخت باید آنلاین باشه توسط کارت اعتباری ارزی که اگه خودتون و آشنایانتون داشته باشید کارتون راحته و گرنه خب باید از امکانات موسساتی که در این زمینه فعالیت می کنند استفاده کنید که یه کارمزدی باید پرداخت کنید.

خب حالا که عضو شدید، می‌تونید برید و برای آزمون PMP ثبت نام کنید. برای این کار باید یه فرمی رو پر کنید و ثبت کنید. تو این فرم اطلاعات مربوط به سوابق کاریتون و دوره هایی که گذروندید و مدارکتون قرار داده می‌شه. این مرحله، مرحله مهمی هست. زیرا پس از این مرحله و تایید اولیه اطلاعاتتون، باید واریز را انجام بدهید و اینجا ۱۰٪‌ثبت نام کنندگان آدیت می شوند و PMI از آنها می خواهد تا مدارکی دال بر اثبات موارد ادعایی ارائه کنند.

برخی مواقع سخت‌گیری PMI زیاد میشه، توصیه می کنم از راهنمایی افرادی که در این زمینه تجربه دارند کمک بکیرید و یا از شرکتی که در اونجا آموزش مدیریت پروژه دیدید مشورت بگیرید. شرکت راهبران رستاک در تورهای جامع PMP خودش، شما را برای تکمیل درست فرم اپلیکیشن کاملا همراهی میکنه.

هزینه ثبت نام در آزمون PMP برای کسانی که عضویت PMI را دارند، ۴۰۵ دلار است و برای غیراعضا ۵۵۵ دلار که باید با کارت اعتباری پرداخت بشه. بعد ازپرداخت و ثبت‌نام می‌تونید آزمون‌تون رو از طریق سایت Pearson VUE که برگزار کننده آزمونهای PMI هست برنامه‌ریزی کنید. تقریبا آزمون هر روز برگزار میشه.

توصیه می‌کنم چند ساعت قبل از آزمون در محل حضور داشته باشید تا استرس‌تون کمتر بشه. یکی از رموز موفقیت تو آزمون PMP کنترل و مدیریت استرس هستش. حتما چند ساعت قبل به محل آزمون بروید تا خیالتان بابت آدرس راحت بشه. خب این همه اطلاعات راجع به مدرک PMP امیدوارم که مفید واقع بشه.

🔴مورد آخر و توصیه خیلی مهم:
من بعنوان فردی که حدود 10 سال در حوزه آموزش برای اخذ مدارک حرفه‌ای از جمله PMP، آموزش داده‌ام، میگم که فرآیند اخذ مدرک PMP یک فرآیند 3 تا 4 ماهه هست و مطالبی که باید خونده بشه، خیلی زیاده و نیازمند تلاش و اراده بالایی هست. بعبارتی خودش یک پروژه هست که باید بتونید خوب مدیریتش کنید. به عبارتی حتما برنامه‌ریزی کنید که بعد از اتمام تور جامع PMP، حداکثر تا ۲ ماه بعد آزمون اصلی را شرکت کنید و آزمون بدهید. هر چی این زمان بیشتر بشه احتمال موفقیت پایین میاد. زندگیه و مشکلات بیشتر میشه که کمتر نمیشه. من خودم به شخصه برای هر آزمون بلیط و هتل رو می گرفتم بعد شروع می کردم به آماده شدن تا خودم رو مقید کنم. بعضی وقتا خراب کردن پلهای پشت سر، انگیزه بالاتری میده برای تلاش بیشتر، چون دیگه راه برگشتی نیست. مگه نه؟

مهندس روزبه کتب زاده

روزبه کتب زاده ، مدرس و مشاور در حوزه مدیریت پروژه و مدیریت پروژه‌های چابک (Agile)، تحلیل کسب و کار و مدیریت ریسک می‌باشد. او دارای تمامی مدارک اصلی موسسه PMI می‌باشد (PfMP, PgMP, PMP, ACP, RMP, SP, PBA).

نوشته‌های مرتبط