درباره مدرک PgMP «متخصص مدیریت طرح»

مدرک متخصص مدیریت طرح

مدرک PgMP یا Program Management Professionals «متخصص مدیریت طرح» توسط PMI ارائه میشه و بهتره اول کمی در مورد تفاوت طرح با پروژه صحبت کنم.

طرح ها برخلاف پروژه ها که به دنبال تولید دستاوردهای مورد نیاز مشتری مانند: سد، نیروگاه، پل، پالایشگاه و … هستند، به دنبال دستیابی به منافع و ارزش هایی هستند که برای مشتریان طرح مورد توجه خاص هست. مثلاً مجری/ مدیر طرح آبرسانی به تهران را در نظر بگیرید. هدف این طرح الزاماً ساخت سد، کانال انتقال آب و … نیست، بلکه بررسی و اجرای راهکارهایی است که بتواند منافع اصلی طرح (در اینجا آب) را محقق کند. حال با احداث یک سد باشد یا چندین سد و کانالهای انتقال و توزیع آب.

طرح ها، بزرگتر و پیچیده تر از پروژه ها هستند و از چندین پروژه به هم مرتبط تشکیل شدن تا بتونن منافع مشترک طرح را به کمک هم محقق کنند. بنابراین مدیران طرح با چندین مدیر پروژه در زیر مجموعه شون سر و کار دارند و طبیعتا ابعاد کار برای مدیران طرح وسیع تر، گسترده تر و پیچیده تر و سخت تر از مدیران پروژه خواهد بود. برای اخذ مدرک PgMP باید استاندارد مربوط به این حوزه یعنی استاندارد Program Management که مربوط به موسسه PMI هست، را به خوبی مطالعه کنین.

🌟🌟 پیش نیاز های اخذ این مدرک:
برای اینکه بتونید مدرک PgMP رو اخذ کنید با توجه به اینکه مدرک دانشگاهی شما لیسانس یا بالاتر هست یا زیر لیسانس، پیش نیازهای متفاوتی لازمه.

🚩 اگر مدرک لیسانس داشته باشید برای اینکه بتونید برای اخذ مدرک PgMP اقدام کنید باید 4 سال معادل با 48 ماه و برابر با 6000 ساعت تجربه مدیریت پروژه داشته باشید و ضمنا باید 4 سال، معادل با 48 ماه و برابر با 6000 ساعت تجربه مدیریت طرح داشته باشید و جمع این دو شما را برای اخذ مدرک PgMP از نظر تجربه کاری واجد شرایط میکنه.
🚩 اگر مدرک زیر لیسانس داشته باشید یعنی فوق دیپلم یا دیپلم داشته باشید در این صورت میزان تجربه مدیریت پروژه فرقی نمی کند اما میزان مدیریت طرح به جای 4 سال باید 7 سال و معادل با 10500 ساعت باشد.
🚩 پیش نیاز بعدی مربوط به دانش شما هست. برای اینکه بتونید این مدرک را اخذ کنید باید در آزمون مربوطه شرکت کنید. این آزمون 170 سوال دارد و مانند آزمون PMP کامپیوتری هست و 4 ساعت معادل با 240 دقیقه زمان دارید. یعنی برای هر سوال حدود 84 ثانیه زمان دارید. اما عزیزان این آزمون خیلی سخت تر از آزمون PMP هست به این خاطر که سوالات این آزمون به شدت سناریویی هست. سوالات بین 3 تا 5 خطی هست و البته ممکنه سوالات طولانی تر هم وجود داشته باشه. ولی به هر حال، 84 ثانیه برای هر سوال در این آزمون نیازمند سرعت و تمرکز خیلی خوب هست و اینکه به خوبی دانش مربوطه را اخذ کرده باشید.

👌 برای اینکه بتوانید در این آزمون قبول بشین باید Standard of Program Management یا استاندارد مدیریت طرح PMI را 3 تا 5 بار به خوبی مطالعه کنید.
🌹🌹 خبر خوب اینکه، آزمون و مراحل اخذ مدرک PgMP نسبت به سالهای گذشته آسون تر شده و این نشون میده که PMI نسبت به اعتراضات و نقدهایی که سالهای قبل به نحوه آزمون و مراحل سخت آن شده، پاسخ مثبت داده.

منابع اصلی مورد استفاده در تور جامع PgMP «متخصص مدیریت طرح»

منابع اصلی مورد استفاده در تور جامع PgMP «متخصص مدیریت طرح»

🌟🌟 همانند سایر آزمونهای PMI بلافاصله پس از آزمون نتیجه به شما اعلام می شود و چقدر لحظه سختیه این لحظه 🙏🙏.

🌟🌟 نمره قبولی در آزمون PgMP به صراحت توسط PMI اعلام نشده اما درحال حاضر، صاحب نظران به طور غیررسمی حدود 65% را اجماع دارند. یعنی باید 65% از 170 سوال را بدرستی پاسخ بدید.
تمام کسانی که در این آزمون شرکت کرده اند چه آنهایی که قبول شده اند و چه آنهایی که رد شده اند به صراحت اعلام کرده اند که این آزمون خیلی خیلی سخت بوده . به هر حال هر که بامش بیش برفش بیشتر. هر چه مدرک معتبرتر، اخذ آن هم سخت تر.

🌟🌟خوب حال که شما برای اخذ این مدرک گام برداشته اید اجازه بدهید درباره تکمیل اظهارنامه ای که شما باید در سوابقتان از نظر PgMP پر کنید بیشتر صحبت کنم. همانطور که عرض کردم تکمیل اظهار نامه یا سوابق شما در سایت PMI برای PgMP خیلی سخت تر از PMP هستش.

🚩شما باید 4 سال تجربه در زمینه مدیریت پروژه تان را ابتدا در سایت ثبت کنید معادل با 6000 ساعت.
🚩بعد باید 4 سال تجربه تان در زمینه مدیریت طرح باز هم معادل با 6000 ساعت را در سایت PMI.org ثبت کنید.
🚩بعد از اینکه تجربه تان را در زمینه مدیریت طرح ثبت کردید به ازای هر طرحی که ثبت می کنید (ممکن هست فقط یک طرح 4 یا 5 ساله وارد کنین) باید برای حداقل 2 پروژه از پروژه های زیر مجموعه آن طرح، سوابقش و اطلاعاتش را مانند شروع، پایان، نام مدیر پروژه و موضوعش رو حتما درج کنید تا PMI بفهمه که اطلاعات شما اطلاعات درست و معتبری هست.
🚩خب بعد نوبت می رسه به تشریح بهتر خود آن طرح هایی که شما اعلام کردید. PMI از شما می خواهد که از بین 10 سوال، 5 سوال را انتخاب کنید و در مورد یکی از طرح هایی که مدیریت کرده اید، به آنها پاسخ دهید. از شما می خواهد که ویژگی های طرحتان را بیشتر توضیح بدید و هر کدام از این انشاها باید حدود حداکثر 1000 کاراکتر (حدود 350 کلمه) باشد. ما برای مدرک PMP فقط و حداکثر 500 کاراکتر می نوشتیم!! اما اینجا 5 تا انشای 1000 کاراکتری داریم. پس زمان بر هست و بین 5 تا 10 روز طول می کشد تا شما کل اطلاعاتتان را جمع بندی کنید.

🌟🌟 موضوع 5 انشایی که باید برای رزومه مدیریت طرح بنویسیم موضوعاتی مانند زیر هستند:

🚩ویژگی های طرح یعنی نام پروژه های زیر مجموعه طرح رو بیان کنید، اهداف کسب و کار (Business Objectives) مربوط به این طرح را ثبت کنید و اینکه پروژه هایی که داخل این طرح هستش کدام یکی از این اهداف را برآورده می کند.
🚩مربوط میشه به نحوه مدیریت طرح شما. بگید چگونه تیم های مدیریت فرا بخشی را در سازمانتان تشکیل دادید، چگونه تیم هایی با فرهنگ های مختلفی را تشکیل دادید، و اینکه چه مشکلاتی را در فرهنگ های مختلفی که با آن رو به رو بودید با آنها برخورد کردید و چگونه آنها را حل کرده اید
🚩نحوه اجرای فرآیندهای مدیریت طرح. باید بگید چگونه طرح را رهبری کرده اید، چگونه اعتماد ذینفعانتان را از جمله تیم طرح رو جلب کرده اید با چه ترفندها و ابزارهایی این کار را انجام داده اید.
🚩چگونگی انتخاب مدیران پروژه تان. باید توضیح بدید مدیران پروژه زیر مجموعه تان را چگونه انتخاب کرده اید. فرایند جذب و انتخاب و ارتقائشان چگونه هست.
🚩مربوط می شه به نحوه برآورده کردن و همسویی با اهداف استراتژیک سازمان.
🚩چگونگی کنترل مدیریت طرح.

امیدوارم تونسته باشم شما را علاقمند به اخذ این مدرک فوق العاده با ارزش کرده باشم.

پیمودن مسیر اخذ مدرک PgMP نسبت به مدارک دیگر PMI سخت تر و نیازمند مطالعه و صبوری بیشتری هست.

تور جامع PgMP متخصص مدیریت طرح

تور جامع PgMP متخصص مدیریت طرح

 

آزمون آزمایشی PgMP

آزمون آزمایشی PgMP

مدیریت طرح , , ,
دکتر علی واحدی دیز

دکتر علی واحدی دیز، مدیرعامل شرکت راهبران سیستم رستاک و مدرس، مؤلف، مشاور و مربی مدیریت پروژه سازمانی و مدیریت استراتژیک با بیش از 22 سال سابقه کار می‌باشد. او دارای تمامی مدارک اصلی موسسه PMI می‌باشد (PfMP, PgMP, PMP, ACP, RMP, SP, PBA).

نوشته‌های مرتبط