درباره مدارک Agile و Scrum

مدارک Agile و Scrum

به جز مدرک PMI-ACP که در مطالب قبلی راجع بهش صحبت کردیم، مدارک Agile و Scrum (اجایل و اسکرام) دیگری هم وجود دارد که در ادامه میخواهسیم درباره آنها صحبت کنیم.

ASF (Agile Scrum Foundation)

یکی از مدارک Agile و Scrum، مدرک از شرکت EXIN هست. این شرکت از شرکتهای مورد تایید AXELOS انگلستان است که امتحان پرینس رو هم برگزار می کنه و خیلی مدارک دیگه رو هم داره. این امتحان رو تو ایران برگزار می کنیم و برگزار کننده اش هم خودم هستم. امتحان سختی نیست و با همون ۳ روز دوره آشنایی با اجایل و اسکرام می تونید در آزمونش شرکت کنید. هزینه اش هم خب خیلی کمتر از ACP و خب هزینه سفر به خارج رو هم نداره. ضمنا امتحان تکی هم برگزار میشه.

PSM (Professional Scrum Master)

یکی دیگر از مدارک Agile و Scrum، این مدرک معتبر و شناخته شده در زمینه اجایل و اسکرام است. امتحانش توسط scrum.org برگزار می شود که از موسسات معروف در زمینه اجایل و اسکرام است. امتحانش سخت تر از ASF و شما لازمه به ۸۰ تا سوال تو ۶۰ دقیقه به صورت آنلاین جواب بدید و حداقل ۸۵٪ سوالها رو جواب بدید که کار راحتی نیست. برای شرکت در این آزمون، دوره ۳ روزه کفایت می کنه ولی لازمه قبلش یه سری آزمون آزمایشی رو بگذرونید که خیلی آماده بشوید. هزینه اش هم حدود ۱۵۰ دلاره و امتحانش داخل ایران هم می تونه برگزار بشه و به صورت تکی برنامه ریزی میشه. این مدرک در سه سطح یک، دو و سه برگزار میشه. البته این موسسه مدارک دیگه ای هم داره مثل PSPO.

CSM (Certified Scrum Master)

یکی از مدارک Agile و Scrum، مدرکی از موسسه Scrum Alliance می باشد. این مدرک خیلی هزینه بره و تقریبا قبول نشدن توش خیلی سخته. شما باید یه دوره خیلی گرون رو بگذرونید و پایان دوره یه امتحان تقریبا آسون دارید و مدرک CSM رو می گیرید. در حال حاضر، امکان اخذ این مدرک در ایران نیست. این مؤسسه مدارک دیگری هم مانند CSPO ارائه میکنه.

PRINCE2 Agile Practitioner

این مدرک توسط موسسه AXELOS انگلستان معرفی شده و مبتنی بر استاندارد PRINCE2 Agile هست. این استاندارد براساس نسخه جدیدی از متدولوژی پرینس ۲ هست که مختص محیط های اجایل است. برای گرفتن این مدرک باید مدرک PRINCE2 Practitioner داشته باشید. امکان برگزاری این امتحان در ایران در حال حاضر وجود ندارد ولی بزودی این امکان فراهم خواهد شد.

مدیریت پروژه , , ,
مهندس روزبه کتب زاده

روزبه کتب زاده ، مدرس و مشاور در حوزه مدیریت پروژه و مدیریت پروژه‌های چابک (Agile)، تحلیل کسب و کار و مدیریت ریسک می‌باشد. او دارای تمامی مدارک اصلی موسسه PMI می‌باشد (PfMP, PgMP, PMP, ACP, RMP, SP, PBA).

نوشته‌های مرتبط