انواع کارها در پروژه
6
مدیریت پروژه، طرح و پورتفو

انواع کارها در پروژه

در این پادکست، دکتر علی واحدی دیز به تشریح کامل انواع کارها در پروژه (Types of Work in Projects) می‌پردازد. کارها از دیدگاه استاندارد PMBOK به دو دسته کارهای محصول‌گرا و کارهای مدیریتی پروژه تقسیم می‌شود. این دسته بندی به فهم بهتر فرآیندهای پروژه و همچنین پرهیز از برخی اشتباهات رایج در تهیه WBS، زمانبندی پروژه و انتخاب مدیران پروژه کمک می‌کند.

 

 

✍️ انواع کارها در پروژه را می شود به دو دسته کلان زیر دسته‌بندی نمود:

📍 کارهای محصول‌گرا: این دسته شامل تمام کارهایی می شود که برای طراحی، ساخت، تست، راه‌اندازی و تحویل محصول نهایی پروژه لازم هستند. بیش از 90% کارهای پروژه را کارهای محصول‌گرا تشکیل میدهد ولی باید توجه داشت که برای رساندن این کشتی به ساحل مقصود آنهم در زمان، مکان و بودجه و کیفیت مطلوب لازم است که کارهای دسته دوم هم بخوبی تعریف و اجرا شود. یعنی کارهای مدیریتی پروژه.

📍 کارهای مدیریتی پروژه: این دسته زیر 10% و شاید زیر 5% از کارهای بسیاری از پروژه ها را شامل می شود ولی باید توجه داشت که هر کشتی یک ناخدا و تیم حداقلی برای ناوبری کشتی دارد ولی این به معنای بی اهمیت بودن نیست. کارهایی مدیریتی پروژه مانند برنامه‌ریزی، نظارت و پایش پروژه سهم به سزایی در موفقیت مدیریت پروژه دارد. کارهای برنامه‌ریزی مانند برآورد زمان، هزینه و منابع به همراه برنامه‌ریزی زمانبندی و بودجه و ارتباطات با ذینفعان پروژه چیزی نیست که بتوان در دنیای پرتلاطم امروزی از آنها غفلت کرد.

 

همه کارهای پروژه اعم از محصول‌گرا و مدیریتی پروژه باید در داخل ساختار شکست کار (WBS) تعریف شود و چیزی از قلم نیفتد.

ممنون از اینکه همراه ما هستید 💐 و ما را از سوالات و نظرات خود آگاه می‌کنید.🙏

درباره دکتر علی واحدی دیز

دکتر علی واحدی دیز، مدیرعامل شرکت راهبران سیستم رستاک و مدرس، مؤلف، مشاور و مربی مدیریت پروژه سازمانی و مدیریت استراتژیک با بیش از 22 سال سابقه کار می‌باشد. او دارای تمامی مدارک اصلی موسسه PMI می‌باشد (PfMP, PgMP, PMP, ACP, RMP, SP, PBA).

پست‌های مرتبط

2 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *