درباره مدرک PRINCE2

درباره مدرک PRINCE2

درباره مدرک PRINCE2

خب همانطور که گفتیم مطرح ترین و معروف ترین مدرک مدیریت پروژه PMP هست. ولی مدارک مدیریت پروژه دیگری هم هستند که در جای خودشون اهمیت و جایگاه مناسبی دارند. به عبارتی PMP همه جای دنیا یه میزان معروفیت نداره. ضمن اینکه:

🌟 هزینه PMP نسبت به پرینس2 کمی بالاست،

🌟دوره آماده شدن برای آزمون هم یه مقدار طولانیه (بین 3 تا 6 ماه)،

🌟و آخرین مسئله اینکه قبولی در PMP نیازمند سطح خوبی از زبان انگلیسی هست. یعنی ممکنه یه نفر تجربه و دانش مدیریت پروژه خوبی داشته باشه ولی چون زبانش ضعیفه نتونه این مدرک رو بگیره.

 

🚩 خب راه های دیگه ای هم وجود داره و یکی از آنها اخذ مدرک بین المللی PRINCE2 هست. واژه PRINCE2 مخفف PRoject IN Controlled Environments هست یعنی پروژه در محیط های کنترل شده.

🚩 به جرات می توان گفت بعد از PMP معتبر ترین مدرک مدیریت پروژه در دنیا مدرک PRINCE2 هست. استاندارد PRINCE2 مهم‌ترین متدولوژی مدیریت پروژه دنیا است. PRINCE2 در ابتدا در اختیار موسسه دولتی OGC انگلستان بود ولی هم اکنون در اختیار AXELOS هست که نتیجه یک مشارکت دولتی و خصوصی هست.

🚩 موسسه AXELOS در کنار PRINCE2 استانداردهای دیگری برای مدیریت طرح، پورتفولیو، ریسک، ارزش و مانند آن نیز در مجموعه استانداردهای خود دارد.

کدام یک PRINCE2 یا PMBOK؟

👈 متاسفانه برخی به غلط این دو استاندارد را در مقابل هم قرار داده و بعضا گفته می شود یکی از این دو باید مورد استفاده قرار گیرد. در حقیقت این دو استاندارد نه تنها جایگزین هم نیستند بلکه مکمل یکدیگر هستند.

👈 استاندارد PRINCE2 یک متدولوژی است، به این معنی که در این استاندارد به نقش‌ها و مسئولیت‌ها و مراحل انجام کار در پروژه پرداخته می شود و گام به گام در پروژه جلو می رود.

👈 PMBOK متودولوژی نیست و این را در ابتدای استاندارد بیان می کند. PMBOK به شما گستره دانش مدیریت پروژه را ارائه می دهد و ابزارهایی را که می توان در پروژه از آن استفاده کرد. پس هر کدام از این استاندارد ها به تنهایی کامل نیستند. یکی فقط متدولوژی و نقشها و مسئولیتها را می گوید و دیگری به ابزارها و تکنیک ها می پردازد.

خب کدام یک مهم است؟! قطعا هر دو.

👈 همانطور که در متن PMBOK نیز توضیح داده شده است، PMBOK به تنهایی برای مدیریت پروژه کافی نیست و همیشه نیاز به متناسب سازی (Tailoring) آن و تبدیل به یک متدولوژی در سطح یک صنعت، سازمان و یا یک نوع پروژه هست.

👈 اگر از PRINCE2 استفاده می کنید نیز بهتر است در کنار آن از استانداردی مانند PMBOK برای تقویت مراحل کار کمک بگیرید.

👈بنابراین این که سراغ یکی از این استاندارد ها برویم، به تنهایی نیاز ما را بر طرف نمی کند.

خب PRINCE2 سه نوع گواهینامه دارد:

🔵مدرک PRINCE2 Foundationدرباره مدرک PRINCE2 Foundation

👈 این گواهی برای افرادی که در تیم‌های مدیریت پروژه فعالیت می‌کنند مفید است و نشان دهنده این موضوع است که فرد اگاهی اولیه به مفاهیم استاندارد را دارد. آزمون پیش‌نیاز خاصی ندارد. از ۷۵ تست تشکیل شده و مدت آزمون یک ساعت و ۱۵ دقیقه است. آزمون به زبان انگلیسی است. ولی خب درک آن به مراتب از امتحان PMP راحتتر است.

👈 نمره قبولی در آزمون ۵۰٪ است. دوره آمادگی آزمون و آشنایی با استاندارد ۳ روزه است و در پایان ۳ روز امتحان گرفته می شود. تعداد دارندگان PRINCE2 Foundation در دنیا حدود ۸۰۰۰۰۰ نفر(تقریبا برابر PMP) است.

 

🔵🔵مدرک PRINCE2 Practitionerمدرک پرینس 2 پرکتیشنر

این گواهی یک درجه بالاتر است و برای کسانی که مسئولیت مستقیم‌تری در خصوص مدیریت پروژه دارند در نظر گرفته شده است و نشان دهنده این است که فرد به اشراف مناسب بر استاندارد دست پیدا کرده و توانایی مدیریت یک پروژه را دارا می باشد. پیش‌نیاز آزمون، شرکت در دوره‌های تایید شده (کلاسی یا الکترونیکی) و داشتن یکی از گواهی‌های PRINCE2 Foundation یا PMP یا CAPM یا IPMA است. البته حتما باید دوره آشنایی با استاندارد گذرونده شود.

اعتبار این گواهی در حد PMP و حتی در برخی کشورهای بالاتر از PMP است. آزمون به زبان انگلیسی و کتاب باز(فقط کتاب استاندارد) می باشد.

در این آزمون شما باید به ۸۰ سوال که بر اساس یک سناریو تدوین شده به صورت تستی طراحی شده، پاسخ دهید و زمان شما ۲ ساعت و سی دقیقه است.

این آزمون از لحاظ دشواری به سختی آزمون PMP می باشد. تعداد دارندگان این مدرک در دنیا حدود ۳۵۰ هزار نفر می باشد و در ایران حدود 10 نفر این مدرک را دارا می باشند.این دوره در ایران به ندرت برگزار می شود که یکی از دلایل آن کمبود مدرس دارنده مدرک PRINCE2 Practitioner می باشد.

🔵🔵🔵مدرک PRINCE2 Professionalمدرک Prince2 Professional

این گواهی بالاترین درجه است و مبتنی بر آزمون و مصاحبه‌ای حضوری به مدت دو روز و نیم است. عده زیادی این گواهی را ندارند -کلا ۱۰۰ نفر در دنیا که همگی در خود انگلیس حضور دارند.

 

 

آزمون PRINCE2 در ایران:

آزمون PRINCE2 به نمایندگی AXELOS و توسط یکی سری موسسه برگزار می گردد که سه تا از مهمترین های آنها عبارتند از:‌PeopleCert, EXIN, APMG.

اینها موسساتی هستند که مجوز برگزاری آزمون دارند و اینکه با کدوم امتحان بدهید مهم نیست. چون اعتبار همه پیش AXELOS یکسان است و با هرکدوم مدرک بگیری اسمت تو سایت AXELOS ثبت می شود.

پس مهم اینه که از اعتبار موسسه آزمون گیرنده مطمئن باشید و اینکه اسامی قبول شدگانش در AXELOS ثبت شده اند.

به دلیل برخی محدودیت ها این موسسات نمایندگی مستقیم به شرکت های ایرانی نمی دهند.

🌟 بنابراین شرکت رستاک با مشارکت شرکت Management Plaza توانسته است امکان برگزاری این آزمونها را در ایران از طریق مدرس و ممتحن تایید شده ایجاد نماید.

اسامی کلیه اشخاصی که در این آزمونها شرکت می نمایند پس از قبولی در سایت AXELOS ثبت می گردد و امکان جستجو و مشاهده اسامی وجود دارد.

آزمونها به شکل کاغذی و آنلاین و به زبان انگلیسی برگزار می گردد.

کدام یک؟؟ مدرک PRINCE2 یا PMP؟

بهترین حالت این است که اگر امکانش رو داشته باشید هر دو نوع گواهی را بگیرید. به خصوص اینکه با داشتن PMP می تونید مستقیم مدرک Practitioner بگیرید. با این حال اگر به هر دلیل قصد دارید یکی رو انتخاب کنید پیشنهاد من اینه که هرکدوم که در دسترس تره رو بگیرید و دوره آشنایی با اون یکی رو بگذرونید که هم مدرک معتبر مدیریت پروژه داشته باشید و هم اینکه با هر دو استاندارد آشنا شوید. ولی به هر حال موارد زیر قطعا به تصمیم گیری شما کمک می کند:

  • هزینه آزمون PRINCE2 نسبتا کمتر از PMP است،
  • طول دوره به مراتب کمتر از PMP است و شما در زمان کمتری می توانید آماده شوید و در آزمون شرکت کنید.
  • از طرف دیگر در حال حاضر PMBOK در ایران شناخته شده تر از PRINCE2 است و در آمریکا نیز شرایط مشابهی دارد. ولی مثلا در استرالیا و کانادا هر دو استاندارد رایج هستند البته در استرالیا تمایل به سمت PRINCE2 بیشتر است و همچنین در اروپا PRINCE2 بیشتر از PMBOK مرکز توجه است.
  • استاندارد PRINCE2 به خاطر متدولوژی بودن ساده تر است و برای شرکتهایی که می خواهند در عین سادگی برای پرسنل پروژه خود دوره مدیریت پروژه برگزار کنند که حجم مطالب کمتری داشته باشد بسیار مناسب است.
  • سطح زبانی هم که برای آزمون PRINCE2 مورد نیاز است پایین تر از PMP است و اون اشخاصی که تجربه کاری بالایی دارند ولی مشکل زبان اجازه نمی ده که یک مدرک مدیریت پروژه بگیرند این کمک بزرگی هست براشون.

🌟 شرکت راهبران سیستم رستاک هر دو دوره PRINCE2 Foundation و PRINCE2 Practitioner را با مدرس و ممتحن تایید شده برگزار می کند و الحمدالله با طراحی انجام شده و استفاده از متریال استاندارد دوره که با مشارکت Management Plaza تهیه شده است،‌ تا کنون درصد قبولی در دوره ها ۱۰۰٪ بوده است.

توضیح: در تهیه این نوشته از برخی از نوشته های دوست خوبمان آقای نادر خرمی راد با اجازه ایشان استفاده شده است.

مدیریت پروژه , , ,
مهندس روزبه کتب زاده

روزبه کتب زاده ، مدرس و مشاور در حوزه مدیریت پروژه و مدیریت پروژه‌های چابک (Agile)، تحلیل کسب و کار و مدیریت ریسک می‌باشد. او دارای تمامی مدارک اصلی موسسه PMI می‌باشد (PfMP, PgMP, PMP, ACP, RMP, SP, PBA).

نوشته‌های مرتبط